Menu

Primary links

Exkluzivní nabídky:

top herny
1.
 •    12 her
 •    Vlastní software
 •    200% až do €40
2.
 •    Skvělý výběr her
 •    Microgaming (MPN)
 •    200% až do €1,000
3.
 •    Velmi oblíbená herna
 •    Playtech software
 •    200% až do $2,000
4.
 •    5 her
 •    Vlastní software
 •    100% až do $400
5.
 •    Výjimečná grafika
 •    vlastní software
 •    100% až do $500
Sazej newsletter

Zaregistrujte se na našich stránkách získejte pravidelné zpravodajství a exkluzivní bonusy!

warning: Illegal offset type in isset or empty in /home1/innomax/public_html/includes/common.inc on line 912.

Poker - základní pravidla a terminologie

Možná nejzákladnější pro hraní pokeru je ovládnutí terminologie a pravidel. Stejně jako u každé jiné hry, ani poker nemá smysl hrát, pokud neznáte základní pojmy. U hazardních her to platí dvojnásob, neboť zde jsou v sázce leckdy nemalé peníze. Následující text je určen především pokerovým začátečníkům. Budou v něm přiblíženy základní poker pojmy a vysvětlena pravidla.

Co je to poker?

Poker je hra pro 2 až 10 hráčů. Vznikla v USA, kde ve 20. století získala svou konečnou podobu. Základní verze je Draw poker, od nějž je odvozena řada různých variant. Hráči pokeru si jej neustále upravují a dnes existuje již přes tisíc různých podob. Dnes asi nejhranější je Texas Hold'em, který vznikl z verze 7 Card Stud, ten z 5 Card Stud a ten z 5 Card Draw pokeru.

Poker pojmy a pravidla v kostce

Poker se hraje s pokerovými či whistovými kartami. Balík má 52 karet po 4 barvách: káry, piky, kříže a srdce. Cílem hry je vybudovat jednu z mnoha herních kombinací, které rozhodují o ztrátě/zisku. O výhře však nerozhoduje pouze síla kombinace karet, ale také taktika a například blafování (bluffing).
   
Dnes nejoblíbenější variantou je Texas Hold'em. Hráč dostává do ruky dvě karty a na stůl se vykládá dalších 5 karet, které jsou společné pro celý stůl. Hráči sedící vlevo od dealera vsadí small a big blind, tzv. malý a velký vklad. Ostatní hráči mohou buď fold (složit), call (dorovnat) nebo raise (zvýšit sázku). Po tomto kole dealer rozdá na stůl 3 společné karty, kterým se říká flop. Začínají opět hráči vlevo od dealera, kteří mohou check (zdržet se – jen pokud nikdo před nimi nevsadil), bet (vsadit), call (dorovnat) a raise (navýšit sázku). Je třeba podotknout, že pozice hračů se po každé partii posune o jedno místo doleva. Tím se zajistí, že hráči stráví na každé pozici stejnou dobu. Obdobná je fáze při vyložení čtvrté karty (turn) a páté karty (river). Rozdíl je v tom, že při vyložení páté karty již hráči vědí, jak na tom jsou. Na stole je 5 společných karet a každý hráč má v ruce 2 karty své, ze kterých skládá herní kombinace. Pokud již žádný hráč nechce zvyšovat sázky, dochází k odhalení karet (showdown) a vyhodnocení výsledků. Bank (pot) vyhrává hráč s nejlepší kombinací karet. To však není jediný způsob výhry. Pokud v jakékoli fázi hry složí karty všichni hráči až na jednoho, tento hráč obdrží bank.
   
Texas Hold'em se hraje v základu ve dvou verzích, s limitem a bez limitu. Pokud se hraje poker s limitem, je možné navýšit sázky jen třikrát za kolo. Výše sázek je limitována výší povinných sázek, tzv. blinds. Při hře bez limitu si může hráč vsadit kolik chce, nicméně stejně musí být dodržena výše minimální sázky v úrovni big blind. Pokud hráč vsadí vše, např. 12000, a druhý hráč dorovná také vším, např. 5000, 7000 je prvnímu hráči hned vráceno, neboť na pokrytí dorovnaní druhého hráče stačí jen 5000.
   
Je třeba dále podotknout, že poker se hraje také v několika různých způsobech. V základu se jedná o cash game, Sit & Go a turnaje. Při cash game si hráč koupí, kolik žetonů (chipů) uzná za vhodné (bývá určena spodní a horní hranice), a do hry vstoupí a odstoupí, jak uzná za vhodné. Jeho žetony jsou po konci hry proměněny zpět na peníze. Sit & Go turnaje jsou založeny na principu, kdy hráči zaplatí vstupné a za něj obdrží stejný počet žetonů. Vítězí hráč, který vlastní všechny žetony. Tomu je pak vyplacena první cena. Bývá zvykem, že oceněny jsou i druhé a třetí místo, zvláště u turnajů, neboť na ty se přihlásí velký počet hráčů, díky čemuž jsou samozřejmě k dispozici daleko větší prostředky pro vyplacení výher.

Jedno pravidlo má poker společné s klasickými karetními hrami - jen znalost pravidel nestačí k vítězství. Je potřeba si hru vyzkoušet, zapracovat na své strategii a s každou výhrou nebo prohrou se zlepšovat.