Menu

Primary links

Exkluzivní nabídky:

top kasína
1.
 •    48
 •    Playtech
 •    až 25,000 Kč
2. • Díky exkluzivní spolupráci s hernami garantujeme nejlepší bonusové nabídky v České republice a na Slovensku pro hráče z našeho webu. Nezapomeňte – registrovat se a hrát u heren přes náš web se opravdu vyplatí.

  Váš tým Sazej.com

 •    50+ her
 •    SkillOnNet
 •    100% až do €100, 15 spinů
3.
 •    150+
 •    SkillOnNet
 •    100% až do €100
4.
 •    NetEnt, Skill On Net, Microgaming
 •    až €450 + 310 spinů
5.
 •    19
 •    Amaya, NetEnt, Microgaming
 •    100% až do €100 + 25 spinů
warning: Illegal offset type in isset or empty in /home1/innomax/public_html/includes/common.inc on line 912.

Česká společnost a gambling

 

• V Česku se v roce 2008 v hazardu protočilo na 130 miliard korun. 
• Příjem z těchto peněz do veřejných rozpočtů dosáhl 8 miliard korun.
• Podle odhadů hazard ročně způsobuje u nás celkové škody (náklady na léčbu, sociální problémy rodin atd.) ve výši cca 36 miliard korun.

Státní instituce České republiky a gambling
 

Základním dokumentem je Zákon č. 202/1990 Sb. o loteriích a jiných podobných
hrách.

Počátkem února 2010 se ve Sněmovně projednával návrh ČSSD a KSČM, podle kterého mají obce dostat právo rozhodovat vyhláškami o umístění heren, dále by loterijním firmám mělo být zakázáno dávat peníze neziskovým organizacím, které samy zřídily. Návrhem se zabývá sněmovní rozpočtový výbor, poslanci všech parlamentních stran podle svých slov mají zájem legislativní změny urychlit. Ministr financí Eduard Janota se k tomu vyjádřil v tom smyslu, že by mu nevadilo, aby videoloterijní terminály povolovaly obce, a dále, že je potřebné také průhlednější nakládání s odvody loterijních firem na obecně prospěšné účely. Regulace gamblingu je tak populárním tématem dnešní politiky.
Návrhy ohledně regulace gamblingu posílají na ministerstvo financí (které zatím uděluje licence) také radnice, které chtějí samy rozhodovat o tom, jestli povolí na svém území videoterminály. To regulaci videoterminálů a dalších zařízení chce zahrnout do nového zákona. Ke změně může dojít nejdříve v polovině roku 2010.

Kolik se u nás ročně prosázelo
2008 - 129 miliard korun
2007 - 108 miliard korun
2006 - téměř 100 miliard korun
1997 - 48 miliard korun
1992 - 9,5 miliard korun


Postoje politických stran v ČR ke gamblingu

Loterie a hazardní hry jsou dlouhodobě často skloňovaným tématem českých politiků. Vedou se dlouhodobé debaty o tom, zda hraní regulovat, a pokud ano, tak jakým způsobem. Dá se říci, že obecně všechny parlamentní politické strany jsou nějakým způsobem pro omezení hazardu. Nejčastěji se strany vyjadřují k online gamblingu, k daním a přínosu pro státní pokladnu, a také k hraní dětí a mládeže.
V říjnu 2009 se předseda ČSSD Jiří Paroubek  vyjádřil k návrhům společnosti Sazka na úpravu loterijního zákona. Nový zákon by měl výrazně přispět omezení gamblerství u nezletilých, lidí pobírajících státní podporu, případně lidí propadlých gamblerství. Paroubek doplnil, že ještě povedou debaty s odborníky na bezpečností problematiku tak, aby se vyloučily problémy s ochranou osobních údajů.
KDU-ČSL se proti gamblingu staví ostře. Na evropské úrovni prosazují lidovci zákaz reklamy na gambling orientovaný na děti a mládež. Strana odmítá také internetové sázení. KDU-ČSL si je údajně vědoma, že tím sice mohou být omezeny příjmy do státního rozpočtu, ale stát podle nich nemůže vydělávat na takovém způsobu podnikání. Proti tomu totiž stojí náklady státu na léčení notorických hráčů a boj s kriminalitou spojenou s opatřováním peněz na sázení, v tom smyslu se vyjádřil Cyril Svoboda. KDU-ČSL hodlá i zakročit proti šířícím se videoterminálům, které nahrazují díky licencím ministerstva financí klasické herní automaty. Starostové tak nemohou automaty vykázat z obcí a měst. To chce KDU-ČSL změnit. Striktní návrhy lidovců mají možná šanci, Svoboda se zaštiťoval debatami s Topolánkem i Paroubkem, kteří jsou také pro omezení hazardu. Po změně vlády však přicházejí na řadu jiná témata a můžeme očekávat, že se otázka regulace gamblingu prozatím odloží.

Náboženské organizace

Za instituci Iustitia et Pax (radu při biskupské konferenci zabývající se dodržováním lidských práv v ČR i ve světě) se vyjádřil biskup Václav Malý k veřejné diskusi Ministerstva financí ČR k novému zákonu o loteriích. Uvedl, že je prospěšné, když legislativní proces zahrnuje také fázi veřejné rozpravy; to je však jen právně technická a finanční stránka sázkových her. Postrádá veřejnou rozpravu také o potřebě předcházení šíření patologického hráčství.

Katolická církev v ČR

I když hazardní hry dlouhodobě kritizuje, získává z nich miliony. Nadační fond Naděje třetího tisíciletí (fond založili majitelé sítě kasin Happy Day) posílá peníze (tzv. povinné příspěvky na veřejně prospěšné účely) mj. také Nadačnímu fondu kardinála Vlka, řádům a farnostem. Za sedm let to bylo více než 20 milionů korun. Tento fond uvádí jako svého sponzora Arcibiskupství pražské.

Evropská Unie

V červnu 2009 se v Praze na konferenci o gamblingu ve vnitřním obchodu sešli reprezentanti členských států EU, zástupci herního průmyslu, různí experti a investoři. Mluvilo se o budoucím rozvoji gamblingu v EU. Gambling reprezentuje dnes jedno z nejzajímavějších polí vnitřního trhu zemí EU a rychle se rozvíjí. Jednou z hlavních otázek a sporných bodů bylo to, jak přistupovat k současnému boomu online gamblingových služeb, které jsou přístupné občanům EU. Členské státy souhlasí s tím, že je potřebná ochrana zákazníků a prevence kriminálního chování (to musí zůstat klíčovým bodem), ale pokud jde o konkrétní legislativu a opatření, názory se liší podle jednotlivých států, které buď online gambling omezují, nebo ne.

Zákaz gamblingu? Regulace gamblingu?

Tato otázka je stále obsahem probíhajících debat a úvah. Experti se shodují, že podle všech zkušeností na regulovaném trhu je legalizace a kontrola hazardu účinnější než naprostý zákaz gamblingu.
Když lidovci zveřejnili v říjnu 2009 svůj přepracovaný návrh loterijního zákona, který mimo jiné počítá s úplným zákazem online gamblingu, mluvčí společnosti Synot Jiří Hrabovský to označil za populismus a mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund tvrdil, že by zákaz gamblingu online vedl k řadě žalob a arbitráží za zmařené investice a ušlý zisk.

Vydělá nebo prodělá státní kasa? Jak je to nyní

Zásadní otázkou je to, jestli přílišná regulace a utužení dohledu nad sázkami nesníží výnosy z tohoto byznysu pro státní rozpočet. Nynější úprava loterijního zákona ukládá provozovatelům heren odvádět část svého zisku (6-20 % zisku) na veřejně prospěšné účely. Do státního rozpočtu z hazardu nejde příliš velké množství peněz, státní rozpočet spíše uspoří finance, které by musel věnovat na sport a kulturu atd. Provozovatel hazardu si přitom navíc sám vybere a určí, kam a na jaké účely peníze zašle. To ale často vede k účelovému dělení provozovatelů hazardu na menší společnosti. Návrh lidovců uvažuje o sjednocení sazby na 20 % s tím, že by peníze šly do Státního fondu kultury.

Pokud se prosázelo v roce 2007 zhruba 108 milard a 330 milionů korun, bylo z této částky do státního rozpočtu a rozpočtů obcí formou správních poplatků a poplatků na státní dozor odvedeno provozovateli loterií a jiných podobných her celkem 2,7 miliard korun.


Ministerstvo financí chce ve svých nových návrzích loterijního zákona zajistit, aby stát měl významnější příjem z hazardu. Aby se přitom o tyto zisky dělil s obcemi, a také aby bylo zcela detailně řečeno, jak budou odvody konkrétně vypadat.

Důležité je také zajistit, aby příjmy z online heren nekontrolovaně neodcházely za hranice. Regulace online gamblingu tak může znamenat významný přínos do státního rozpočtu z daní - a tento přínos pro stát a obce můžeme považovat za pozitiva gamblingu. Zákaz gamblingu by naopak znamenal, že peníze potečou  zahraničním firmám provozujícím online herny z daňových rájů.

Terapeuti - psychologové, psychiatři

Patologické hráčství, gambling se jako samostatný problém u nás objevuje asi od počátku 90. let. Předtím zaznamenávali terapeuti spíše problémy komplexní, kdy člověk měl problém současně například s alkoholem, drogami a kartami. Později se začali množit patologičtí hráči, lidé závislí, kteří podléhali "bažení". Gambling je už klasifikován jako choroba, na jejím základě jsou pacienti přijímáni do léčení včetně psychiatrických léčeben zabývajících se léčením syndromu chorobného hráčství. 

Terapeuti se shodují v tom, že společnost a okolí pacienta často podceňuje a přehlíží první, důležitou fázi vývoje hráčské závislosti. Tam se hráč závislým teprve postupně stává, takže naděje na zastavení destrukce osobnosti je ještě vysoká.